خلاصه خطبه های نمازجمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

خلاصه خطبه های نمازجمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

خلاصه خطبه های نمازجمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده: غربیها بدانند اگر پرونده ایران به شورای امنیت برده شود، با واکنش سختی از جانب ایران روبه رو خواهند شد.

 

خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده 

 

 

🔶 ایمان :
‌ 🔻 با بررسی روایات وارده از معصومین به این نتیجه می رسیم که ایمان یک امر قلبی است. اگر دل انسان با خداوند متعال، قرآن، پیامبر اکرم و اهل بیت صلوات الله علیهم گره بخورد، از آن به ایمان تعبیر می شود.
‌ 🔻 منظور از عملی بودن ایمان همان پیوند و عمل قلبی ست و عمل اعضا و جوارح نتیجه آن عمل قلبی است. چرا که عقد قلبی محکم با خداوند خودش را در عمل نشان می دهد.
‌ 🔻 برخی از بزرگان هر ساله سه ماه رجب، شعبان و رمضان را روزه می گیرند که این عمل خود نشانه ایمان قوی است.
‌ 🔻 از امام صادق علیه السلام سوال شد که بهترین اعمال نزد خداوند کدام عمل است امام علیه السلام جواب دادند که بهترین عمل عملی است که خداوند هیچ عملی را بدون آن نمی پذیرد و آن عمل ایمان به خداوندی است که معبودی جز او نیست و ایمان به خدا بالاترین کارها از نظر درجه و جایگاه و برترین اعمال از لحاظ بهره است.
‌ 🔻 امام صادق علیه السلام در روایتی دیگر فرمودند: از رحمت خداوند به دور است کسی که بگوید ایمان قول بدون عمل است. پس نمی شود ایمان قلبی باشد اما عمل نباشد، ایمان باشد اما اعتقاد زبانی نباشد.

🔶 عمل صحیح نشانه پاکی دل:
🔻 بر اساس روایات امکان ندارد که دل انسان پاک باشد و با خداوند متعال و قرآن گره خورده باشد اما نشانه ای از اعمال اسلامی در صاحب آن دل نباشد.
‌ 🔻 امام رضا علیه السلام : «ایمان عبارت است از معرفت و شناخت قلبی و اعتراف زبانی و عمل کردن با اعضا و جوارح» .پس به هر اندازه که انسان در اعمال کوتاهی کند نشانه این است به همان اندازه ایمان فرد ضعیف است.
‌ 🔻 در روایت دیگر جناب اباصلت از امام رضا علیه السلام درباره ایمان سوال کردم و ایشان فرمودند: «ایمان همان گره قلبی و گفتار زبانی و عمل به اعضا است و غیر از این ایمان نیست.» پس لازمه‌‌ی تحقق ایمان عمل با اعضا و جوارح است.

🔶 یکی از آثار سوء گناه:
🔻 یکی از آثار بد گناه شقاوت قلبی انسان است. بی تفاوتی نسبت به گرفتاری و مصیبت های دیگران از آثار گناه است.
🔻 امیر المومنین علی علیه السلام فرمودند: «دلها سخت نمی شود مگر به خاطر گناه زیاد.»
کثرت گناه باعت مسخ انسانیت می شود، شخص قسی القلب کسی است تنها ظاهر انسانی دارد.

🔶 برخی مناسبت ها:

🔶 وفات حضرت ابوطالب:
🔻 ۷ رمضان سالگروز وفات حضرت ابوطالب عموی گرامی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و پدر امیر المومنین علی علیه السلام است. ایشان فردی موحد و حامی بزرگ پیامبر اکرم بود.

🔶 وفات حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها:
🔻 ۱۰ رمضان سالروز وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها همسر پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و بهترین الگو از نظر بصیرت و پایداری برای زنان در جامعه اسلامی است. ایشان بزرگ شده در خانواده ای مذهبی و پایبند به دین حضرت ابراهیم علیه السلام . اولین زنی است که به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ایمان آورد.
🔻 شخصیت ایشان شخصیتی ممتاز است که وقتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله خواستند ایشان را معرفی کنند فرمودند :«ایشان صدیقه امت من هستند» و امام صادق علیه السلام فرمودند مقصود از صدیقه معصوم بودن حضرت خدیجه سلام الله علیها است.

🔶 سالگرد خروج آمریکا از برجام:
🔻 پس از بد عهدی آمریکا و گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، کشورهای آروپایی ها هم در موضع انفعال قرار گرفتند و نتوانستند منافع برجامی کشورمان را تامین کنند.
🔻 جمهوری اسلامی بعد از این بد عهدی ها و ناتوانی ها دستور قاطعی برای پاسخ به این بدعهدی ها گرفت.
🔻 ایران اسلامی تصمیم گرفت که سطح تعهدات خور را کاهش دهد و این تصمیم توسط رییس جمهور به ۵ کشور باقی مانده در این توافق اعلام شد.

🔶 ۳ نکته در مورد این تصمیم قاطع:
🔻 ۱) این اقدام دارای مستندی حقوق و با استناد به متن برجام اتخاذ شده است. طبق دو بند ۲۶ و ۳۶ توافقنامه برجام، به طرفین امضا کننده برجام این حق داده شده که در صورت نقض برجام توسط یکی از طرفین طرف دیگر می تواند به صورت جزئی یا کلی تعهدات خود را نقض کند.
🔻 ‌۲)بر اساس برجام ایران مجاز به نگهداری بیش از ۳۰۰ کیلو گرم اروانیوم غنی شده و بیش از ۱۳۰ تن آب سنگین نبود و موظف به فروش مازاد بود اما از این به بعد ایران حاضر به فروش مازاد تولیدات خود را تا ۶۰ روز نیست.
🔻 ۳) این اقدام یک واکنش درمقابل عمل و بدعهدی آمریکاست.

🔶 لزوم ایستادگی در مقابل زیاده خواهی غربیان:
🔻 باید در مقابل سیاستگذاران حیله گر آمریکا ایستاد لذا به غرب مخصوصا به اروپاییان می گوییم اگر پرونده ایران به شورای امنیت برده شود، باید بدانند با واکنش سختی از جانب ایران روبه رو خواهد شد.

🔶 ضرورت مقابله با گرانی ها:
🔻 نزدیک سال است که افزایش قیمت‌ها به‌ویژه در بخش مسکن فشار زیادی را به اقشار متوسط و ضعیف جامعه آورده است، افرادی که مستأجر هستند توان پرداخت اجاره بها را ندارند و ۴۰ درصد درآمدشان در سبد مسکن قرار می‌گیرد، مسئولین باید فکری برای این گرانی بکنند.
🔻 یکی از وظایف دولت اسلامی تامین مسکن است مسئولین به این مساله توجه کنند.

🔶 سه راهکار برای مقابله گرانی مسکن:
🔻 وضع مالیات بر سوداگری مسکن یک راه مقابله با گرانی مسکن است.
🔻 همچنین قانونی وجود دارد که طبق آن مالیات بر خانه‌های خالی تعلق بگیرد، بیش از ۲.۵ میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد که به نوعی احتکار مسکن است، مسئولان و دولت‌مردان نباید نسبت به این موضع بی‌تفاوت باشند.
🔻 هرچه سریع‌تر مسکن‌های مهر باید آماده شوند و به مردم تحویل داده شوند، با مسکن‌های مهر خیلی بی‌مهری شده است. مسئولان موظف هستند آنها را تحویل دهند و این یک مطالبه عمومی است.

🔶 حضور سخنرانان توانمند در جزیره کیش:
🔻 حضور روحانیون و سخنرانان محترم و اساتید حوزه علمیه که جهت ارشاد و سخنرانی و فعالیت های مذهبی و برگزاری جلسات قرائت قرآن غنیمت شمرده و امیدواریم از این حضور نهایت بهره‌مندی حاصل شود.

🔶 تشکر از مسئولین منطقه آزاد:
🔻 امام جمعه محترم در پایان از سازمان منطقه آزاد کیش به‌خاطر اختصاص زمین برای ساخت مسجد در منطقه نوبنیاد ۳ و شهرک رز(مسکن سبز) و همچنین راه‌اندازی مکان موقت برای اقامه نماز در این دو منطقه تشکر کرد.

 

برای مشاهده تصاویر نماز جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸ اینجا کلیک کنید.

 

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
بازدید: ۹۶۴۲