خلاصه خطبه‌های نمازجمعه ۲۴ آبان ۹۸ به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن‌زاده

خلاصه خطبه‌های نمازجمعه ۲۴ آبان ۹۸ به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن‌زاده

خلاصه خطبه‌های نمازجمعه ۲۴ آبان ۹۸ به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن‌زاده
چکیده:

این حق مردم است که بدانند درآمد حاصله از سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین در چه مواردی هزینه خواهد شد.

 

باسمه تعالی

 خطبه‌های نمازجمعه ۲۴ آبان ۹۸ جزیره کیش به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن زاده

☑️ خطبه اول:

✅ موضوع: ایمان و آثار فردی و اجتماعی آن

در هفته گذشته عرض شد یکی از آفت های ایمان ظلم کردن است. بزرگان ما و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و خود نبی گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم به شدت مراعات می کردند که ظلم نکنند.

امام صادق علیه السلام فرموده اند: نبی گرامی اسلام حتی در نگاه کردن هم اهل رعایت عدل بودند یعنی هنگام صحبت کردن با اصحاب، نگاهش را به طور مساوی بین اصحاب تقسیم می کردند.

حضرت علی علیه السلام هم به شدت مواظبت می کردند که به کسی ظلم نشود. در خطبه ۲۲۴ نهج البلاغه آمده است؛ هنگامی که امیرالمؤمنین علیه السلام حاکم حکومت بزرگ اسلام بود فرمودند: وَ اللَّهِ لَأَنْ أَبِيتَ عَلَى حَسَكِ السَّعْدَانِ مُسَهَّداً أَوْ أُجَرَّ فِي الْأَغْلَالِ مُصَفَّداً، أَحَبُّ إِلَيَّ مِنْ أَنْ أَلْقَى اللَّهَ وَ رَسُولَهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ ظَالِماً لِبَعْضِ الْعِبَادِ وَ غَاصِباً لِشَيْءٍ مِنَ الْحُطَامِ؛ وَ كَيْفَ أَظْلِمُ أَحَداً لِنَفْسٍ يُسْرِعُ إِلَى الْبِلَى قُفُولُهَا وَ يَطُولُ فِي الثَّرَى حُلُولُهَا؟

به خدا سوگند، اگر شب را تا بامداد بر بسترى از خار سخت بيدار بمانم يا بسته به زنجيرم بر روى زمين بكشانند، مرا دوست داشتنى تر از آن است كه در روز شمار به ديدار خدا و پيامبرش روم، در حالى كه، به يكى از بندگانش ستمى كرده يا پشيزى از مال مردم را به غصب گرفته باشم. چگونه بر كسى ستم روا دارم به خاطر نفسى كه پيوسته روى در فنا دارد و سالها و سالها زير خاك آرميدن خواهد؟

در نامه ۲۵ نهج البلاغه هم آمده است که:  در سال ۳۶ ه.ق آنحضرت خطاب به مأموران مالیات می نویسد: وقتی حیواناتی را به عنوان مالیات گرفتید و خاستید آنها را به مرکز حکومت انتقال بدهید، حتما به دست چوپانی بسپارید که امین و پاکدست و درستکار باشد، نه آنها را تند براند و نه آنها را خسته کند، بین شتر و بچه اش فاصله نیاندازد، در طول مسیر از شیر شتر ندوشد چون حق بچه شتر است در مسیر، اگر چندین شتر را جا به جا می کنید در طول مسیر فقط از یکی سواری نگیرید تا خسته شود بلکه به طور مساوی از بقیه هم بهره کشی کنید تا عدالت رعایت شود.

اینها واقعیت های دین مبین اسلام است که من از جوانان فعال در حوزه فضای مجازی می خواهم که این مطالب را انتشار دهند. ما نباید فقط در حال انفعال باشیم بلکه باید در این فضاها فعال باشیم. این سفارش های حضرت یعنی رعایت عدالت حتی در حقوق حیوانات تا چه رسد به حقوق انسان ها. پس نتیجه اینکه ظلم نکنیم و اگر در جایی ظلمی دیدیم جلوی آن را محکم بگیریم.

خلاصه خطبه دوم:

برای حفظ استحکام خانواده، اعضای خانواده باید اهل رعایت تقوا باشند. یکی از آثار بسیار مثبت رعایت تقوا در حوزه خانواده، بالارفتن اعتماد به نفس است.

در خانواده ای که اعضای آن با یکدیگر درگیر هستند، اعتماد به نفس همسر و فرزندان به شدت پایین می آید و این امر باعث می شود که در اجتماع نتوانند موفق باشند.

دعوا و درگیری زن و شوهر کار بسیار ناپسندی است که باعث پایین آمدن اعتماد به نفس فرزندان می شود.

*امروز بهترین روز خدا، روز میلاد نبی گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و امام صادق علیه السلام است که خدمت شما عزیزان نمازگزار تبریک عرض می کنم.

نبوت رسول خدا، ثمره حرکت انبیاء است. رسول خدا مستجمع همه صفات پیامبران است.

نام احمد نام جمله انبیاء است                    چون که صد آمد، نود هم پیش ماست

پیغمبر اکرم فرمودند: أنا أدیب الله و علی ادیبی یعنی من پرورش یافته خداوند هستم و علی علیه السلام تربیت یافته من. و فرمودند: إنما أنا رحمه مهداه یعنی من رحمتی هستم که از جانب پروردگار به شما هدیه داده شده ام.

*از ساعت پایانی دیشب بحث سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین شروع شد که بحث بسیار مهمی است و من در این رابطه سه نکته عرض می کنم:

۱-اجرای این طرح مطابق با مصوبات قانونی و اقدامی کاملا در چارچوب قانون است و مورد تأیید کارشناسان و نخبگان اقتصادی لذا در اصل اجرای این طرح جای هیچ شک و شبهه ای نیست.

۲-در اجرای این طرح، این وظیفه دولت است که به طور مستمر نظارت بر این طرح داشته باشد که این نظارت از اجرای طرح هم مهمتر است و اگر نظارت بر اجرای طرح نباشد می تواند تبعات بسیار منفی برای کشور داشته باشد.

۳-از اجرای این طرح منابع بسیار زیادی حاصل خواهد شد و در اختیار دولت قرار خواهد گرفت، مردم این حق را دارند که بدانند این منابع در چه زمینه ای مصرف خواهد شد؛ آیا در درمان هزینه می شود، در آموزش و پرورش، در توسعه زیرساخت ها و یا در حمل و نقل و …

ان شا الله با رعایت این سه شرط بتوانیم از این طرح در توسعه و گسترش کشورمان استفاده کنیم.

*اتفاق بسیار مثبتی که در دو سه هفته گذشته افتاد اما متأسفانه رسانه ای نشد؛ نامگزاری یکی از خیابان های شهر به نام سردار شهید غلامی  است که لازم است این اقدام مثبت رسانه ای شود.

*یک اتفاق مهم اقتصادی که برای جزیره افتاد و ما آن را به فال نیک می گیریم و می تواند اوضاع اقتصادی جزیره کیش را متحول کند، ورود ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق بهادار به جزیره است و اختصاص آن به تجهیز و توسعه فرودگاه کیش است که می تواند در این اوضاع سخت اقتصادی گام بسیار مؤثری در رونق اقتصادی جزیره باشد منتهی من از مسئولین عزیز جزیره می خواهم که مراقبت کنند و به گونه ای مدیریت نمایند که این پول فقط در همین زمینه ای که تصویب شده خرج گردد.

نویسنده: superuser3433d
منتشر شده در ۱۳۹۸/۰۸/۲۴
بازدید: ۳۸۲۶۱