خلاصه خطبه‌های نمازجمعه سیزدهم دیماه ۹۸ به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن‌زاده

خلاصه خطبه‌های نمازجمعه سیزدهم دیماه ۹۸ به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن‌زاده

خلاصه خطبه‌های نمازجمعه سیزدهم دیماه ۹۸ به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن‌زاده
چکیده:

به زودی انتقام خون شهید سردار سلیمانی را خواهيم گرفت.

 

 

باسمه تعالی

 

 

خطبه اول:

 

 موضوع: ایمان و آثار فردی و اجتماعی آن

 

در ادامه این بحث در این خطبه بحثی را پیرامون عوامل افزایش ایمان آغاز خواهیم کرد و در خطبه های هفته های آینده ادامه خواهیم داد.

 

عوامل افزایش ایمان

 

همانطوری که بارها عرض کردیم، ایمان حقیقتی است که قابل افزایش و کاهش است، ایمان حقیقتی است که اگر مواظبت کنیم، می توانیم آنرا به درجات عالی برسانیم.

 

من تقاضا دارم همه مخصوصا قشر جوان خوب به این بحث گوش دهند و توجه کنند چون در سرنوشت انسان تاثیرگزار است. اندیشیدن در خلقت الهی یکی از کارهایی است که ایمان را افزایش می دهد.

 

 عرض کردیم که ایمان عبارت است از تعلق قلبی و عقد و گره قلبی. برای اینکه این گره قلبی محکمتر بشود بزرگان به ما دستور داده اند که در کار خدا، در صنع و خلقت خدا بیاندیشیم. لذا یکی از عادات امیرالمومنین علی علیه الصلاه و السلام این بود که در دل شب حضرت بلند می شدند و به آسمان ها می نگریستند و در اختلاف شب و روز و نشانه های خدا تفکر می کردند. تفکر در صنع الهی، ایمان را تقویت می کند.

واقعا اگر انسان توجه کند که چه کسی این کرات را خلق کرده و آنها را در آسمان نگه داشته است. چه نیرو و قدرتی این اندازه دقیق ریاضیات و حساب دقیق را در کرات آسمانی قرار داده که هیچگاه با یکدیگر تصادف نمی کنند. اینها همه باعث تقویت ایمان می شود.

 

در قرآن کریم هم به ما دستور داده اند که در آیات الهی تفکر کنید. در سوره آل عمران، آیه ۱۹۰ می فرمایند: «ان فی خلق السماوات و الارض و اختلاف اللیل و النهار لآیات لاولی الالباب» در خلقت آسمان ها و زمین و اختلاف شب و روز (رفتن و آمدن شب و روز) دلایلی روشن برای خردمندان عالم است. کسی که اهل خرد، عقل و اندیشه است از این آیات الهی می تواند پی به خدا و قدرتش ببرد. 

 

 

چه امری باعث می شود که شب و روز پشت سر هم مرتب وجود داشته باشد. نکات، نکات مهمی است، اگر شب و روز پشت سرهم نبود و ما مجبور بودیم به تحمل همیشگی شب و یا به تحمل همیشگی روز ببینید چه اتفاقی در این عالم می افتاد.

 

اینکه پشت سرهم آمدن شب و روز نشانه ای است از قدرت خدا، نشانه ای است از علم خدا، اگر علم کافی نباشد ممکن نیست این پشت سرهم قرار گرفتن روز و شب محقق بشود. اگر علم و قدرت کافی نباشد امکان ندارد. لذا اینها نشانه های علم، حکمت، قدرت، رحمانیت و حاکمیت خداست. پس یکی از کارهایی که می تواند ایمان انسان را افزایش بدهد تفکر در صنع و خلقت خدا است. مخصوصا جوانان عزیز گاهی اوقات را وقت بگذارید برای تفکر که یکی از باارزشترین عبادات است.

 

از مادرِ بزرگوار ابوذر علیه الرحمه پرسیدند که فرزندت چه کار کرده «و قد سئلت عن عباده ابی ذر» اینکه در پله نهم ایمان قرار گرفته برای چیست؟ آیا همیشه باوضو و در حال صوم و صلاه و جهاد است؟ این عبادت جناب ابوذر که او را به درجه نهم از ایمان رسانده برای ما بیان کنید. مادرش فرمود: «كانَ نَهارَهُ أجمَعَ يَتفكَّرُ في ناحِيَةٍ عن الناسِ » تمام روز را از مردم کناره می گرفت و در صنع الهی تفکر می کرد.

امیدوارم که ان شا الله ما هم اهل تفکر و اندیشیدن باشیم و روز به روز ایمانمان را تقویت کنیم.

 

امام مجتبی علیه السلام فرمودند: «اُوصیکُمْ بِتَقْوَی الله و اِدامَةِ التَّفَکُّرِ، فَاِنَّ التَّفَکُّرَ اَبُو کُلِّ خَیْرٍ وَ اُمُّهُ» (پدر و مادر همه خوبی ها تفکر است.) لذا باید اهل تفکر واندیشیدن در صنع الهی باشیم. اگر از این مسیر پیش برویم قطعا این مسیری است که راه بصیرت، آگاهی و تقویت ایمان را برای ما باز می کند. حضرت علی علیه السلام هم فرمودند: تفکر، دروازه علم و بصیرت است.

 

خطبه دوم:

 

روز پنجشنبه سیزدهم جمادی الاولی، نوزدهم دي، سالروز شهادت حضرت فاطمه‌ي زهرا سلام الله عليها به روايت ۷۵ روز پس از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است. پیشاپیش این روز را محضر همه شما عزیزان تسلیت عرض می کنم.

 

دو نکته راجع به حضرت زهرا سلام الله علیها عرض کنم که ما هرچه داریم از این بانوی بزرگ اسلام داریم.

از جمله مواردی که در تاریخ حضرت زهرا سلام الله علیها مغفول مانده و جا دارد که اندیشمندان و تحصیل کرده های ما بیشتر به این موضوع توجه کنند پرداختن به «خطبه فدکیه» است که شاهکاری ارزشمند از حضرت زهرا سلام الله علیها است که از همان آغاز شروع حرکت حضرت فاطمه (س) از منزل به سمت مسجد و کل متن  خطبه، از بی نظیرترین خطبه های تاریخ است.

 

من گزارش کوتاهی را از سند این خطبه عرض کنم: بزرگان می فرمایند که هرچه کلمات و سخنان از منابع قدیمی و منابع دست اول نقل بشود، استناد این سخنان و کلمات به امام و پیامبر عظیم الشأن اسلام راحتتر است.

 

خطبه فدکیه این خصوصیت را دارد که در چند منبع و کتب قدیمی شیعه نقل شده است. یکی از کتاب هایی که در قرن سوم نوشته شده است کتاب بلاغات النساء است که توسط ابن طیفور نوشته شده و در این کتاب یکی از بخش های مهمش خطبه فدکیه حضرت زهرا سلام الله علیها است. مرحوم سید مرتضی رحمه الله علیه در کتاب الشافی این خطبه را نقل کرده است. مرحوم شیخ صدوق این خطبه را نقل کرده اند. بیش از ۱۰ شرح فارسی و عربی بر این خطبه نوشته شده است. لذا این خطبه یکی از شاهکارهای حضرت زهرا سلام الله علیها است.

 

خواهران گرامی خوب دقت کنید، ما باید از رفتار فاطمه زهرا سلام الله علیها درس بگیریم. وقتی که حضرت می خواستند در این حرکت عظیم و بزرگ اجتماعی شرکت کنند ایشان در هاله ای از حجاب قرار گرفتند و با سه نوع پوشش وارد عرصه بیان این خطبه شدند.

 

در تاریخ آمده که اولین پوشش حضرت زهرا سلام الله علیها «جلباب» بود که باید الگو برای زنان ما باشد. جلباب شبیه همین چادر عربی امروز است، بعد یک روسری بسیار بلندی روی آن پوشید و جالب این است که وقتی خواستند از خانه بیرون بیایند در تاریخ آمده که حضرت در یک حلقه از محارم قرار گرفتند. این حلقه به عنوان پوشش سوم بود. از این مطلب روشن می شود که اسلام با نقش اجتماعی زن هیچ مخالفتی ندارد و اتفاقا اسلام با رعایت شئونات اسلامی، به زنان دستور به ورود به عرصه های اجتماعی دین می‌دهد.

 

 هفدهم دیماه سالروز دستور رضاخان برای کشف حجاب است. هميشه دشمنان اسلام به دنبال اين بوده‌اند که هويت زن مسلمان ايراني را بگيرند، زمان رضاخان تلاش کردند به زور حجاب را از سر زنان ایرانی بردارند، امروز نيز از راههاي متنوعی وارد مي شوند که متأسفانه گاهی از اوقات تأثیرش را هم گذاشته است. لذا اگر ما برای فاطمه زهرا سلام الله علیها عزاداری می کنیم مخصوصا بانوان گرامی بدانند که الگوی آنها حضرت زهرا سلام الله علیها است پس به حجابشان باید اهمیت بدهند. پای این حجاب خونها ریخته شده، اینهمه شهید در طول دوران دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و مدافع وطن، یکی از اهدافشان این بود که احکام اسلامی جاری بشود. حجاب از ضروريات دين است.  خانواده ها، پدر و مادر و بچه ها باید به این ضروری دین پایبند باشند. و همه بايد دست به دست هم بدهند تا این واجب مظلوم در مظلومیت نماند و ان شا الله این واجب در بین خواهران گرامی گسترش پیدا کند.

ان شا الله مراسم فاطمیه را خیلی خوب برگزار کنیم. از مسئولین محترم هم می خواهم که فضای شهر را در این ایام فضایی فاطمی قرار بدهند.

 

 

*متأسفانه سحرگاه امروز سردار سرافراز اسلام، مالک اشتر ولایت، حاج قاسم سلیمانی با توطئه شوم مزدوران استکبار توسط بالگردهای ارتش تروریستی آمریکا به شهادت رسید. انا لله و انا الیه راجعون

شاید یکی از سختترین خطبه هایی که بنده در طول دوران امامت جمعه ام باید بخوانم و با شما سخن بگویم، سخن پیرامون شهادت سردار سرافراز اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی است. او به حق مالک اشتر سیدعلی زمان بود.

 

عزیزان، برادران و خواهران گرامی، از آن لحظه ای که این خبر را شنیدم گفتم خدایا قلب رهبر عظیم الشأن انقلاب را حفظ کن. من نمی دانم چه گذشته است بر ولی خدا، رهبر عظیم الشأن انقلاب. خدایا رهبر عظیم الشأن انقلاب چگونه این بار سخت مصیبت را تحمل می کند؟ شاید یکی از سخت ترین مصیبت ها برای مقام معظم رهبری، شنیدن خبر شهادت سردار سلیمانی است.

 

به امیرالمؤمنان خبر دادند که مالک را به شهادت رسانده اند، در تاریخ نوشته اند: حضرت بسیار اندوهگین شد و گریست و بالای منبر رفت و فرمود: «انا لله و انا الیه راجعون، والحمد لله رب العالمین، رحم الله مالکا لقد اوفی عهده» خدا رحمت کند مالک را که به عهدش وفا کرد.

 

قطعا امروز ولی فقیه زمان، مقام معظم رهبری می فرماید: لقد اوفی عهده، قاسم سلیمانی هم به عهدش وفی کرد. برادارن و خواهران گرامی، آنهایی که از نزدیک شهید بزرگوار، قاسم سلیمانی را می شناختند، می دانستند چه انسان فداکاری است. او حدود چهل سال است که شهید شده است. او حدود چهل سال است که در راه خدا قدم گذاشت. واقعا شهید زنده بود. در سخت ترین عملیات ها خودش پیش قدم بود. درود خدا بر این مرد بزرگ باد.

 

لقد اوفی عهده، قاسم سلیمانی به عهدش وفا کرد. و قضی نحبه و لقی ربه، قاسم سلیمانی پروردگارش را سحرگاه امروز ملاقات کرد. چه ملاقاتی، نزدیک کاظمین، نزدیک کربلا، نزدیک نجف، او عاشق کربلا و نجف بود. درود خدا بر این مرد بزرگ.

 

من مناسب دیدم راجع به این شهید بزرگوار بهترین سخن را بگویم، بهترین سخن، پیام مقام معظم رهبری است: از همه شما عزیزان می خواهم که این پیام را با دقت گوش کنید و ببینید انسان هایی که در خط ولایت قرار می گیرند عاقبت به چه عزتی می رسند:

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت عزیز ایران!

سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیبه‌ی شهیدان، روح مطهر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم، و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیة‌الله‌ارواحنافداه و به روح مطهر خود او تبریک و به ملت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوه‌ی الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌ و نیز همه‌ دشمنان – بدانند خط جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است، فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد.

 

ملت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام می‌کنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت می‌گویم.

سیدعلی خامنه‌ای /  سیزدهم دیماه ۱۳۹۸

 

قطعا راه اين سردار سرافراز ادامه خواهد داشت و قطعا دشمنان باید بدانند که انتقام خون سردار بزرگ و سرافراز شهید سلیمانی را از تمام عاملین و مرتکبین این جنایت بزرگ خواهیم گرفت. ان شا الله پاسخی دندان‌شکن به این جنایت داده خواهد شد همانطوری که رهبر معظم انقلاب فرمودند: انتقام سختی در انتظار جنایتکاران هست. من باز هم خدمت شما عزیزان تسبیت عرض می کنم، ان شا الله در همه جلسات این شهدای بزرگوار مثل امروز پرشور شرکت کنیم.

 

 

*سالروز قیام خونین مردم قم در نوزدهم دیماه را در پیش داریم. درود می فرستیم به ارواح طیبه شهیدان انقلاب اسلامی مخصوصا شهدای قیام خونین مردم قم در سال ۱۳۵۶.

 

*در ایام سالگرد عمليات کربلاي پنج قرار داریم این عملیات يکي از عمليات هاي بسيار موفق دوران دفاع مقدس بود. درود می فرستیم به ارواح طیبه همه شهدای دفاع مقدس علی الخصوص شهدای این عملیات موفق که بخشي از اين عمليات را شهيد قاسم سليماني فرماندهي کرد.

 

 

برای مشاهده تصاویر نماز جمعه ۱۳ دی ۹۸ اینجا کلیک کنید.

نویسنده: superuser3433d
منتشر شده در ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
بازدید: ۵۸۹۹