خطبه‌های نمازجمعه یازدهم بهمن ۹۸ به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن‌زاده

خطبه‌های نمازجمعه یازدهم بهمن ۹۸ به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن‌زاده

خطبه‌های نمازجمعه یازدهم بهمن ۹۸ به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن‌زاده
چکیده:

متأسفانه پیشرفت های کیش همه جانبه و متوازن نبوده است

باسمه تعالی

 

 موضوع: ایمان و آثار فردی و اجتماعی آن

 

تشبیه ایمان و زندگی سعادتمندانه به درخت در کلام امیر المومنین

«الْإِيمَانُ شَجَرَةٌ أَصْلُهَا الْيَقِينُ وَ فَرْعُهَا التُّقَى وَ نُورُهَا الْحَيَاءُ وَ ثَمَرُهَا السَّخَاءُ » (غررالحکم، جلد ۲، صفحه ۴۷)

امام على عليه السلام :ايمان مثل درختى است كه ريشه اش يقين است، شاخه اش پرهيزگارى، شكوفه اش حيا و ميوه اش بخشندگى است.

در این تشبیه حضرت، یقین را ریشه درخت ایمان دانسته اند. یقین یعنی اعتقاد و باور محکم. و فرمود: شاخه درخت ایمان، تقوا و پرهیز از گناه و شبهات است.

و در ادامه فرمود: و ثمرها السخا؛ میوه و ثمره درخت ایمان، جود و سخاوت است. البته کسی که ببخشد و پس از آن منت بگذارد، خیّر نیست و فقط این عنوان را یدک می کشد. خیری که منت بر دیگران بگذارد این عنوان در مورد او اشتباه است.

منظور از سخاوت هم فقط بخشش مالی نیست، بلکه بخشش مالی یکی از مصادیق میوه های شیرین درخت ایمان است. مومن کسی است که جود و سخاوتش در همه حوزه ها دیده می شود. جود و سخاوت امری کاملا عام است. عالم با ایمان باید باسخاوت علمش را در اختیار دیگران قرار دهد. اگر کسی حرفه ای بلد است باید با سخاوت آنرا در اختیار دیگران قرار دهد و به دیگران یاد دهد. تربیت ادبی، علمی و اخلاقی یکی از مصادیق جود و سخاوت است. سخاوت تربیتی یکی از انواع بخشش ها است. گاهی بعضی از ما از تربیت دیگران بخل می ورزیم و این خطر بزرگی است. انسان های باایمان اگر در امور تربیتی دستی برآتش دارند باید بچه ها، خانواده ها، جامعه و همسایه ها را تربیت کنند. تربیت اخلاقی یعنی اعطاء شخصیت. گاهی از اوقات بعضی از افراد با اعطای شخصیت افرادی را که در حال از بین رفتن هستند زنده می کنند. معلم ها به دانش آموزان خودشان شخصیت بدهند، بسیاری از دانش آموزان با یک توجه و اعطای شخصیت، تبدیل به دانش آموز نخبه می شوند. گاهی با یک توجه به یک دانش آموز و شخصیت دادن به او، یک نفر را زنده می کند البته این به معنی زنده کردن همین یک نفر نیست بلکه او در ده هزار سال دیگر تبدیل به ۸ میلیارد نفر می شود. پس شخصیت دادن به یک نفر و زنده کردن یک نفر تبدیل می شود به زنده کردن ۸ الی ۱۰ میلیارد نفر در ده هزار سال بعد. اینها مبانی دینی است. باید متخصصان علوم تربیتی بیایند در این زمینه بنشینند و پای مکتب اسلام زانو زده و یاد بگیرند.

 

حضرت می فرمایند «و نورها الحیاء» یعنی شکوفه درخت ایمان، حیا است. البته این فراز قبل از مسأله ثمره است اما به خاطر اینکه این بحث یک مقدار مفصل است من این بحث را مؤخر کردم که بیشتر به آن بپردازیم. یکی از صفات بسیار تأثیرگذار در جامعه اسلامی باشرم و حیا بودن است. جامعه اسلامی وقتی به تمام معنی جامعه اسلامی است که افراد و اعضای آن دارای شرم و حیا باشند.

 

در آموزه های دینی ما حیا را به دو قسم تقسیم کرده اند: حیای مثبت و حیای منفی. گاهی از اوقات شرم و حیا خوب نیست مثل شرم از گفتن حق. جایی که حق را فهمیدیم و باید بگوییم، بیان حق مورد تأکید دین است و شرم و حیا از گفتن حق از صفات ناپسندی است که مورد تأیید دین نیست.

 

رسول گرامی اسلام می فرمایند: «الحیاءُ حیاءان، حیاءُ عقلٍ وحیاء حُمْقٍ» حیا دوگونه است؛ حیاء از روی عقل و حیاء برخواسته از جهل «وحیاء العقل العلم وحیاءُ الحُمقِ الجهل» حیائی که منشأش عقل و خرد است این حیا عین دانش و علم است اما اگر حیاء نابخردانه و برخواسته از حماقت باشد این حیای جهل و نادانی است.

موضوع بحث ما حیای مثبت است که به فرموده امیرالمومنین، شکوفه درخت ایمان است. ان شا الله که افراد جامعه ما و خود ما و همه شما عزیزان اهل حیای مثبت باشیم.

 

 

خطبه دوم

 

تقوا حصاری است به گرد انسان. افراد باتقوا با رعایت تقوای الهی درواقع دور خودشان حصاری بسیار محکم می کشند که از اصابت تیرهای جنی و انسی جلوگیری می کند. اگر انسان تقوا داشته باشد در حقیقت با رعایت تقوای الهی حصاری را دور خودش کشیده که شیاطین کمتر به او نفوذ می کنند. لذا سعی کنیم اهل تقوای الهی باشیم.

*مناسبت های مهم سیاسی مربوط به جهان اسلام و مربوط به مسایل سیاسی کشور و مسائل مهم راجع به جزیره وجود دراد که ان شا الله درحدی که فرصت بشود به آنها خواهم پرداخت.

 

*اولین مسأله ای که امروز جهان اسلام را به خود درگیر کرده و جزء مسایل جهانی اسلام است مسأله طرح معامله قرن است. در ۳۰ سال گذشته طرح های مختلفی در رابطه با مسأله صلح فلسطین مطرح بود که تماما آمریکایی بوده اند. اما این طرح دقیقا صهیونیستی است که یکی از یهودی های صهیونیست (مشاور و داماد رئیس جمهور آمریکا) آنرا مطرح کرده است. طرحی صد در صد صهیونیستی. گرچه طرح های قبل هم در راستای منافع صهیونیست ها بود.

 

اسم معامله قرن را داماد رئیس جمهور آمریکا روی این طرح گذاشته که برگرفته از یک فیلم ضعیف هالیوودی است که بیش از ۳۵ سال قبل اکران شده که در آن عده ای قاچاقچی به زور می خواستند اسلحه هایشان را بفروشند و این اسم از آن فیلم استعاره گرفته شده است و روی طرح خودشان که طرح به اصطلاح صلح است گذاشته اند.

 

به گفته تحلیلگران سیاسی این طرح هیچ سر و ته درستی ندارد. طرحی مبهم، بی سر و ته و بدون ایده و برنامه است. متأسفانه تا الآن هم از کل این طرح رونمایی نشده است و هرازچندگاهی بخشی از آن را مطرح می کنند که سه چهار روز قبل بخشی از آن در واشنگتن رونمایی شد.

 

عرض کردیم که طرح صلح، مربوط به امروز نیست؛ آمریکایی ها از سال ۱۹۹۰ برای اینکه به اسرائیلی های غاصب کمک کنند و به حضورشان در فلسطین اشغالی وجهه قانونی ببخشند طرح هایی را ارائه داده اند مانند طرح «صلح در برابر زمین» که در سال ۱۹۹۱ مطرح گردید. در این طرح صهیونیست ها با زبان آمریکایی ها گفتند که اگر صلحی می خواهد واقع بشود، صهیونیست غاصب سرزمین های اعراب را پس بدهد و در مقابل این پس دادن، اعراب هم آنها را به رسمیت بشناسند. البته این هم طرح بسیار خطرناکی بود و نوعی مشروعیت دادن به رژیم صهیونیستی بود و تمام این طرح ها در راستای مشروعیت بخشیدن به رژیم غاصب صهیونیستی بود.

 

همزمان با طرح صلح کنفرانس مادرید (که مربوط به همه کشورهای غربی بود) طرح دیگری هم در منطقه ای دیگر یعنی موسکو و به عنوان طرح موسکو بین رژیم صهیونیستی و فلسطینیان مطرح شد.

 

خوشبختانه طرح اول یعنی طرح صلح مادرید کاملا شکست خورد اما طرح صلح موسکو متأسفانه توسط عرفات امضا شد. طرحی که وقتی بازنگری می کنیم می بینیم صد در صد به نفع صهیونیست ها است. در همین طرح آورده بودند که به شرطی صلح ایجاد می شود که کشور فلسطین تأسیس شود یعنی به شرط تأسیس کشور فلسطین عادی سازی روابط بین فلسطینیان و صهیونیست ها اجرا شود. این روابط عادی سازی شد اما متأسفانه هیچ خبری از تأسیس کشور فلسطین نبود. واقعا یک دروغ محض بود. تمام رفتارهای غربی ها و صهیونیست ها رفتاری مزوّرانه است و در راستای مصونیت بخشی به صهیونیست ها است. دل آنها برای فلسطینی ها و برای قدس نسوخته است. حتی به آقای عرفات قول داده بودند که در مقابل اعطای ۲۲% از زمین های فلسطین اشغالی به فلسطینی ها حضورشان در فلسطین مشروعیت پیدا کند که به آن هم پایبند نماندند.

 

با همه اینها امروز طرح خطرناکتری را مطرح کرده اند به نام معامله قرن. آنها می خواهند بیت المقدس عزیز را که قبله اول مسلمین هست کاملا تحت اشغال و اختیار صهیونیست ها قرار دهند و گفتند به جای بیت المقدس و مسجد الاقصی و قدس عزیز، یک شهر دورافتاده ای از شهرهای فلسطین را به عنوان پایتخت فلسطین قرار می دهند. این کار درواقع معنایش این است که می خواهند هویت چندهزارساله فلسطین را نابود کنند که طرح بسیار خطرناکی است.

 

آنها به دنبال نابودی هویت فلسطینی‌ها هستند و اینکه فرهنگ صلح و سازش را عادی سازی کنند اما به کوری چشمشان همه گروه ها اعم از حزب الله و حماس علیه آنها متحد شده و قیام کرده‌اند و سیاست شیطانی آنها با نام معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد و به فضل الهی ترامپ و ایادی اش آرزوی یهودی سازی بیت المقدس را به گور خواهند برد.

 

*فردا روز ۱۲ بهمن سالروز بازگشت پیروزمندانه امام راحل به ایران در سال ۱۳۵۷ است. امام راحل پس از تحمل تبعید چندین ساله به ایران برگشتند و با یک استقبال عظیم مردمی و خودجوش روبرو شدند این روز فرخنده را گرامی می داریم و آغاز دهه مبارک فجر که از فردا شروع می شود را خدمت شما مردم انقلابی تبریک عرض می کنم.

 

*دو موضوع مهم که متأسفانه در شهر خیلی کهنه شده و به تعبیر بنده رسوب کرده و دو دردی است که تا الآن هیچ وقت حل نشده است. همه ما این دردها را بارها مطرح کرده ایم و شما مردم عزیز بیشتر از ما درباره اینها می دانید مسئولین هم واقفند اما همیشه در حد سخن متوقف مانده است؛ درد را مطرح کرده ایم اما به درمان آن نپرداخته ایم در حالی که درمانش بسیار راحت است.

 

اولین این دردها که بسیاری از مردم متدین ما مخصوصا قشر ضعیف گرفتار آن هستند، مسأله مسکن است که تبدیل به یک معزل شده است. من شرمنده می شوم وقتی بعضی از عزیزان می آیند و خواهش و التماس می کنند که شما را به خدا یک اتاقی را برای ما در نظر بگیرید که اساس هایمان را در آنجا قرار دهیم چون صاحباخانه ما را جواب کرده است و با کمال شرمندگی باید جواب بدهیم که ما این امکان را نداریم. چرا باید در جزیره زیبای کیش شاهد این نازیبایی ها باشیم که حق افراد ضعیف پایمال شود؟ چه کسی باید از اینها دفاع کند؟ چه کسی باید به فریاد اینها برسد؟ ما سال ها حرف زدیم و سخن گفتیم و خطبه خواندیم اما با حرف و سخنرانی دردی از این افراد مستضعف دوا نمی شود. چرا باید یک فکر اساسی نکنیم؟

 

در گذشته در کل کشور طرح مسکن مهر اجرا شد، که مردم از یک مسکن حداقلی بهره مند شدند و کار بسیار خوب و مناسبی هم بود. یکی از معدود نقاطی که از این طرح محروم ماند، جزیره کیش بود. امروز هم مسکن ملی مطرح شده است از جمله همین استان هرمزگان خودمان اما باز هم در کیش خبری نیست. من خدمت مسئولین محترم عرض می کنم، البته مسئولین حقیقتا دلسوز هستند و دنبال این طرح هستند اما درخواست دارم که کار جهادی انجام دهند تا در این مدت کوتاه باقی مانده از مسئولیتشان که فرصت زیادی هم باقی نمانده کار خوبی برای مسکن اقشار ضعیف صورت پذیرد. مسکن مناسب، نه مسکن مهر و نه مسکن ملی بلکه در شأن مردم عزیز کیش.

 

ما درد را می شناسیم و شما و همه مردم درد را می شناسند، برای درمان درد باید کار اجرایی کنیم، باید حرکت جهادی کرد. من از مسئولین محترم تقاضا می کنم که با حرکت جهادی در این پایان دوره حضورتان در جزیره کیش کاری کنید که سال ها به عنوان باقیات الصالحات باقی بماند و مردم از شما به نیکی یاد کنند.

 

دومین مسأله هم مسأله آموزش و پرورش جزیره کیش است که تبدیل به دردی کهنه شده است. درد کهنه را دوا کردن خیلی کار دارد. واقعا آموزش و پرورش کیش در شأن مردم عزیز جزیره نیست. این را هم همه بدانند که از بیرون جزیره کسی به فکر جزیره نیست.

 

 خودمان و مسئولین جزیره باید به فکر باشیم. من به یک مناسبتی در هفته گذشته از یکی از مدارس جزیره، بازدیدی داشتم. وارد مدرسه شدم، عرق شرم بر پیشانی بنده نشست. جزیره کیش با این همه کبکبه و دبدبه  و اینهمه اسم و رسم. در یک مدرسه به این کوچکی ۴۰۰ دانش آموز در حال تحصیل هستند. در کلاس های متراکم ۴۰ نفره امکان تربیت صحیح وجود ندارد. باید فکری برای آموزش و پرورش بشود.

 

اگر بخواهیم نگاه منصفانه داشته باشیم، می بینیم که در کیش پیشرفت های خوبی داشته ایم اما متأسفانه پیشرفت های کیش همه جانبه و متوازن نبوده است، توسعه بوده اما توسعه همه جانبه نبوده است و به بسیاری از پیوست ها اعم از پیوست‌های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، زیست محیطی و غیره توجهی نشده است.

 

ما در بخش هایی توسعه داشته ایم مثلا بخش اقتصاد نسبتا خوب پیشرفت کرده است اما به بخش فرهنگ که می نگریم متأسفانه اینگونه نیست.

 

بسیاری از این مدارس نیاز به بازسازی و یا نوسازی دارند. وقتی بحث نوسازی ساختمان های فرهنگی اعم از مسجد، مدرسه و غیره می شود همه ما نگاهمان به سمت خیرین می رود. نباید در هر مسأله ای نگاه ها به سمت خیرین باشد و توقع داشته باشیم که همه جا خیرین وارد گود شوند. دولتمردان هم وظایفی دارند که باید به آن عمل کنند. ان شا الله شاهد توسعه و پیشرفت همه جانبه و متوازن در جزیره کیش باشیم.

 

 

برای مشاهده تصاویر نماز جمعه ۱۱ بهمن ۹۸ اینجا کلیک کنید.

نویسنده: superuser3433d
منتشر شده در ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
بازدید: ۲۳۷۱۸